top of page
Group of Friends Going on Excursion

Alternatyfka

Jesteśmy młodą organizacją założoną w 2019 roku. Działamy na rzecz integracji społecznej i zawodowej dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem oraz niedostosowanej społecznie oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Home: Welcome
Girl with Bookshelves

Celem działania Stowarzyszenia jest:

Prowadzenie działalności na rzecz ogółu społeczności, środowiska lokalnego, osób w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej w stosunku do ogółu społeczeństwa a w szczególności:

 • prowadzenie działalności na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym lub niedostosowanych społecznie - podopiecznych Szkolnego Centrum Profilaktyczno - Wychowawczego ,,Centrum’’ im. Zyty Jarzębowskiej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 156

 • przeciwdziałanie marginalizacji, wykluczeniu społecznemu, przemocy i wszelkim innym negatywnym zjawiskom społecznym

 • niesienie pomocy socjalnej, terapeutycznej, psychologiczno-pedagogicznej oraz prawnej osobom ubogim oraz dzieci i młodzieży

 • stwarzanie możliwości wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, osób dorosłych, oraz wspieranie procesów rozwojowych, integracyjnych, edukacyjnych i wychowawczych  

Home: About

Wydarzenia

Piknik.jpg

Zapraszamy

Zapraszamy na Piknik Sąsiedzki

Alternatyfka LOGO.JPG

Zawiadomienie o Walnym Zebraniu Członków

Zgodnie z paragrafem 15 Statutu Zarząd Stowarzyszenia AlternatyFka  zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Członków na dzień 16 maja 2023 roku o godzinie 14.00. Zebranie odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia.

Alternatyfka 1proc2023.jpg

Prośba o wsparcie

Jak co roku zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazanie swojego 1,5% podatku na nasze stowarzyszenie. Pieniądze jak w ubiegłych latach będą przeznaczone na pomoc naszym podopiecznym, między innymi na sfinansowanie śniadań w naszej świetlicy.

Łyżwy_edited.jpg

Łyżwy z Łódzkim Klubem Hokejowym

Z wielką radością i ochotą nasi podopieczni kontynuują naukę i zabawę na lodzie. Dziękujemy ŁKH za tę możliwość.

Alternatyfka LOGO.JPG

Zawiadomienie o Walnym Zebraniu Członków

Zgodnie z paragrafem 15 Statutu Zarząd Stowarzyszenia AlternatyFka  zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Członków na dzień 27 września 2022 roku o godzinie 14.30. Zebranie odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia.

Alternatyfka 1proc.JPG

Apel o wsparcie

Państwa 1% może zdziałać bardzo wiele dobra. Pozwoli pokazać naszym podopiecznym lepszy świat, inne perspektywy i możliwości, na chwilę oderwać się od trudnej codzienności, pomóc w rozwijaniu potencjału, ułatwić start w dorosłe życie, zwiedzić ciekawe miejsca, uzyskać pomoc materialną.

Mikrokampania.jpg

“Projekt „Nie Krzywdzę! Nie Dyskryminuję! Wspieram!” realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Finansowanego z Funduszy EOG”

W ramach współpracy z Ośrodkiem Kuratorskim nr 2 w Łodzi Stowarzyszenie Alternatyfka przeprowadziło mikrokampanię społeczną "NIE KRZYWDZĘ! NIE DYSKRYMINUJĘ! WSPIERAM!". W ramach projektu podopieczni ośrodka kuratorskiego wzięli udział w warsztatach dotyczących agresji, przemocy, dyskryminacji i wykluczenia.

Mural Centrum 2.jpg

Upiększamy teren szkoły

Taki oto piękny mural zaprojektowała grupa uczniów i pod bacznym okiem Pani Agnieszki przenosi teraz projekt na szkolny mur...

Można powiedzieć, że to kontynuacja ZIELONEJ PRZYSTANI - projektu, który realizowaliśmy w zeszłym roku, a jego celem było stworzenie przyjaznego miejsca wypoczynku zarówno dla uczniów, jak i okolicznych mieszkańców.

Schronisko Dary_edited.png

Dary dla schroniska

Nasi wolontariusze Gracjan, Damian i Dawid z klasy siódmej, przygotowali całą paletę karmy dla psów i kotów, którymi obdarowaliśmy pabianickie zwierzaki.

Alternatyfka LOGO.JPG

Zawiadomienie o Walnym Zebraniu Członków

Zgodnie z paragrafem 15 Statutu Zarząd Stowarzyszenia AlternatyFka  zwołuje Walne Zebranie Członków na dzień 21 czerwca 2021 roku o godzinie 11.30. Zebranie odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia.

ognisko%20na%20dzie%C5%84%20dziecka_edited.png

Dzień Dziecka

Dyrekcja "Centrum" i Stowarzyszenie Alternatyfka zorganizowały dla naszych podopiecznych Dzień Dziecka - sprzątanie lasu w Dobroniu, a potem ognisko z pieczeniem kiełbasek i gitarą.

Alternatyfka LOGO.JPG

Zawiadomienie o walnym zebraniu członków

Zarząd Stowarzyszenia AlternatyFka  zwołuje walne zebranie członków na dzień 25 stycznia 2021 roku o godzinie 12.00. Zebranie odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia.

paczki świąteczne.jpg

Świąteczne paczki dla uczniów "Centrum"dzięki firmie Rossmann

Za punkty uzbierane w akcji "Pomagamy jak umiemy" firma Rossmann przekazała nam kosmetyki, które znalazły się w świątecznych paczkach dla naszych podopiecznych. Bardzo dziękujemy!

piknik na zakończenie projektu.jpg

Zakończyliśmy realizację projektu ZIELONA PRZYSTAŃ - POCZĄTEK

Dzięki ciężkiej pracy Pani Marty,
Pani Moniki, Pani Renaty, naszych podopiecznych i innych zaangażowanych osób powstał przy naszej szkole uroczy zakątek z drewnianymi stołami, donicami i młodymi roślinkami. Dla uczczenia zakończenia tego projektu odbył się piknik ekologiczny z podziękowaniami dla wszystkich, którzy się do niego przyczynili.

Projekt otrzymał dotację ZHR i został sfinansowany/współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Plakat%20Code%20Week%20na%20STRONE_edite

CodeWeek 2020

W tym roku nasza Placówka przystępuje do Europejskiego Tygodnia Kodowania czyli oddolnej inicjatywy realizowanej przez ochotników, którzy jako ambasadorzy Tygodnia Kodowania propagują programowanie w swoich szkołach. Będziemy rozwiązywać problemy z przedmiotów ścisłych oraz programować mBoty w świecie realnym i wirtualnym. Będziemy również rozwiązywać zadania na codeweek.eu. i code.org.

Więcej informacji na https://codeweek.eu/


Ambasadorem akcji jest pan Grzegorz Walczak

zajęcia_z_programowania.jpg

Jesteśmy w #CMI - Centrum Mistrzostwa Informatycznego

W naszej placówce uczniowie mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach informatycznych i rozpocząć przygodę z programowaniem. Kółko prowadzi pan Grzegorz Walczak.

Więcej informacji na https://cmi.edu.pl/

akcja%20zaczytani%20org_edited.jpg

Dołączamy do wielkiej zbiórki książek w ramach akcji ZACZYTANI.ORG

Zbieramy książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych wydane po 2000 roku. Trafią one do szpitali, domów opieki, domów dziecka i zakładów karnych. Książki można przynieść do biblioteki "Centrum" do dnia 10.10.2020.

zielona przystan malowanie stolow.jpg

Rozpoczęliśmy realizację projektu ZIELONA PRZYSTAŃ - POCZĄTEK

Nasi wolontariusze malują i montują stoły i ławy, porządkują teren, a niedługo pojawią się również donice z nasadzeniami. Przestrzeń wokół szkoły będzie nie do poznania.

oboz%20w%20gdansku_edited.jpg

Obóz letni w Gdańsku

Obóz rozwijania kompetencji społecznych został zorganizowany we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych Oddziałem Łódzkim w ramach projektu "Harcerstwo Kształci" i dofinansowany ze środków EFS w ramach POWER.

plakat%2520zielona%2520przystan%2520poczatek_edited_edited.jpg

Rozpoczynamy projekt ZIELONA PRZYSTAŃ - POCZĄTEK

Nasz projekt ZIELONA PRZYSTAŃ-POCZĄTEK otrzymał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Alternatyfka zebranie.JPG

Zawiadomienie o walnym zebraniu członków

Zarząd Stowarzyszenia AlternatyFka, zgodnie z §15 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków na dzień 22 czerwca 2020  na godzinę 14,00 które odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia.

akcja%2520Rossmann_edited_edited.jpg

Alternatyfka uczestniczy w akcji Rossmann "Pomagamy jak umiemy"

Stowarzyszenie Alternatyfka znalazło się na liście organizacji, które można wybrać w aplikacji Rossmann.

Dziękujemy firmie Rossmann i wszystkim jej klientom, którzy wspierają naszych podopiecznych.

kosmetyki od firmy Rossmann.jpeg

Wyjątkowy Dzień Kobiet i Mężczyzn

Z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn nasi podopieczni otrzymali od Firmy Rossmann zestawy kosmetyków. To była niezwykle przyjemna niespodzianka. Bardzo dziękujemy!

budki_l%C4%99gowe_alternatyfka_edited.jpg

Ekologiczny projekt

Razem z Zielony by Synergia grupa naszych wychowanków budowała ekologiczne budki lęgowe dla ptaków. Przyjemne z pożytecznym.

hokeiści_alternatyfka.jpg

Łyżwy z Łódzkim Klubem Hokejowym

Hokeiści z ŁKH zaprosili naszych podopiecznych na lekcje profesjonalnej jazdy i świetnej zabawy na lodzie. Dziękujemy!

kiermasz_edited.jpg

Kiermasz świąteczny

Dzięki uprzejmości NSZZ Solidarność Region Ziemia Łódzka, nasi podopieczni mieli możliwość zaprezentowania swoich prac na kiermaszu świątecznym.

zbiorka_zywnosci.jpg

Świąteczna zbiórka żywności

Wraz z uczniami i nauczycielami Szkolnego Centrum Profilaktyczno-Wychowawczego CENTRUM uzbieraliśmy 99 kg artykułów spożywczych, które przekazaliśmy wraz z Bankiem Żywności dla podopiecznych Ochronki Bałuckiej. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję.

książki dla dzieci

Pracujemy nad uruchomieniem świetlicy środowiskowej.


Home: News & Updates

Kim jesteśmy?

 1. Marta – odkryła gdzieś źródło młodości, bo od kilkunastu lat nie postarzała się ani o dzień, wciąż wygląda na 25 lat. Absolutna mistrzyni dyplomacji, mądry psycholog, najbardziej troskliwa i pomocna osoba na świecie, pracuje za pięciu. Naprawdę możecie nam zazdrościć, że mamy ją w swoim gronie (sami sobie zazdrościmy).

 2. Monika – nasza „dyrektor kreatywna”, wizjonerka, ma milion pomysłów na minutę, ciągle wynajduje nowe projekty, poznaje ciekawych ludzi i ciągle jej mało. Podejrzewamy, że takie prozaiczne sprawy jak sen zostawia sobie na emeryturę. Kompletnie za nią nie nadążamy, ale boimy się przyznać. Kobieta o niespożytej energii, żelaznym kręgosłupie moralnym, złotym sercu i żelaznych pięściach (kiedyś z sukcesami ćwiczyła boks i sztuki walki)

 3. Darek – człowiek nietuzinkowy pod wieloma względami, chyba w poprzednim wcieleniu był łodzią podwodną, bo mógłby nie wychodzić z wody. Systematycznie pływa, brał udział w maratonach pływackich. W sezonie zimowym korzysta z zimnych kąpieli na akwenach otwartych tzw. morsowanie. Rekreacyjnie stosuje trening zdrowotny na siłowni, wykorzystuje w tym zakresie dobór ćwiczeń niezbędny do zachowania dobrego stanu zdrowia.

 4. Renata – mistrzyni obserwacji i logicznego wysnuwania wniosków, warto jej posłuchać, gdy wypowiada się na jakiś temat, bo można się czegoś mądrego dowiedzieć, a przy okazji, jeśli jest w nastroju, ubawić się do łez. Nikt nie wymyśla tak celnych i zabawnych określeń, jak ona. Tworzy przepiękne prace plastyczne ze wszystkiego, co wpadnie jej w ręce, ale nie lubi, kiedy nazywamy ją artystką, mówi, że jest po prostu rzemieślnikiem (Agatha Christie mówiła to samo o swoim pisaniu książek)

 5. Edyta - druga użytkowniczka źródła młodości, wcielenie ponadczasowego stylu i elegancji. Prawdziwy Napoleon w eleganckiej sukience z monnari, wszyscy się jej boją i ją kochają.

 6. Monika – zna się absolutnie na wszystkim. Jeśli chcecie się poradzić w sprawie przepisów prawnych, składów leków czy rodzajów tynków, Monika jest właściwą osobą. Wielbicielka nart i własnoręcznie robionych fantazyjnych przetworów (oczywiście z własnoręcznie wyhodowanych owoców i warzyw).

 7. Grzesiek – wszechstronnie uzdolniony pracoholik, oddany swojej pracy i rodzinie, życzliwy i lojalny przyjaciel. Ma mnóstwo energii, cały czas coś robi, a odpoczynek dla niego to pokonywanie szybkim krokiem kolejnych kilometrów w ciekawych miejscach.

 8.  Basia – oaza spokoju. Niezwykle wrażliwa i empatyczna - w każdym człowieku i sytuacji potrafi odnaleźć coś pozytywnego. Zawsze przygotowana do pracy: ma szafkę po brzegi wypełnioną słodkościami, którymi osładza dzień najbardziej zniechęconym do pracy uczniom. Cierpliwości może pozazdrościć jej każdy z nas. Skrupulatna i dokładna we wszystkim co robi. Negatywne emocje wyładowuje tylko na strzelnicy.

Home: Info

Raporty finansowe

Dostępne do pobrania

Raport 2019

Home: Pliki

Skontaktuj się z nami

Stowarzyszenie Alternatyfka

ul. Gdańska 156
90-536 Łódź
Polska

Bank BGŻ BNP Paribas

15 1600 1462 1888 3485 0000 0001

 • Facebook

Dziękujemy za przesłanie!

Home: Contact
bottom of page